Produkty
Tagi:
alkohole bezglutenoweBelgiaBrukselaceliakiaglutenprodukty bezglutenowe
Zobacz również:

Pierwsze wrażenia w podróży po Kaliforni. 

Ogólne
więcej
17.03.2015
Wiesz co zjesz

Restauracja na Placu Konstytucji obiecuje, że zjesz dobrze i świadomie. 

Restauracje
więcej

Bezglutenowy piernik autorstwa mojej mamy, więc najlepszy ;)

Przepisy
więcej
09.01.2015
Warsaw Potato

Warsaw Potato, czyli warszawski ziemniak na Nowym Świecie.

Restauracje
więcej

13.11.2012

Brunehaut Bio Blond

Ocena:  


Adres:
Nazwa: Brunehaut Bio Blond
Producent: Brasserie de Brunehaut
Pojemność butelki: 330 ml
Zawartość alkoholu: 6,5%
Oznaczenie: Gluten free
Kupiono w: Bio Shop, Rue des Chartreux 66, 1000 Bruxelles
Cena: 1,60€
Dostępne: www.smakpiwa.pl oraz w niektórych sklepach (informacja na dole strony)
Zacznę najprościej jak się da. Piwo Brunehaut Bio Blond to najlepsze bezglutenowe piwo jakie wpadło mi w ręce od momentu zdiagnozowania u mnie celiakii. Nie przesadzam. To absolutny zwycięzca w kategorii najlepszych, najsmaczniejszych bezglutenowych piw, które o dziwno mają smak piwa! Estrella Damm Daura musi ustąpić więc miejsca, została zdetronizowana przez belgijskie piwo.

Słyszałam już wcześniej o różnych rodzajach piw bezglutenowych w tym także o Brunehaut, ale jak dotąd nigdzie w Polsce, a ściślej, w Warszawie nie udało mi się go kupić. Prawda też jest taka, że nie za bardzo się wysilałam, bo nie sądziłam, że jest ono warte moich starań. Och, jak bardzo się myliłam!

Ale do sedna. Brunehaut w wydaniu bezglutenowym produkowany jest w trzech odmianach: Blond, Amber i Blanche a technologia jego produkcji polega na usuwaniu z niego glutenu. O ile jestem w posiadaniu tych dwóch pierwszych, o tyle ta recenzja dotyczy pierwszego z nich, bo też nie wszystko naraz. Muszę dawkować sobie te przyjemności;)

Co zaskoczyło mnie jako pierwsze, to moc tego piwa, którą poczułam zaraz po opróżnieniu butelki. 6,5% alkoholu to sporo, nie tylko jak dla kobiety, ale sądzę, że mężczyzna również dozna lekkiego zawrotu głowy. Dobrze, że tylko przez alkohol, a nie cenę. Mój Brunehaut został kupiony w Brukseli, stąd niższa niż w Polsce cena 1,60€.

Jak na „Blondynkę” przystało, kolor ma słomkowo-złocisty. Po nalaniu do szklanki widać, że piwo nie jest zbyt przejrzyste a na powierzchni, jak na piwo w końcu przystało, pojawia się biała lekka pianka. Co do smaku się zaś tyczy, zaskoczyło mnie jak bardzo to piwo przypomina te pszeniczne, do których zawsze miałam słabość i darzyłam je sympatią, jednak bez wzajemności. Musiałam sprawdzać dwukrotnie czy napewno to co pije nie zawiera glutenu, bo absolutnie nic, ani smak, ani zapach nie wskazują na to, że jest gluten free. Ponieważ szczególnie jak chodzi o alkohole testuje je w towarzystwie osób będącymi zwykłymi zjadaczami glutenu, oceny i wrażenia bazuje też na ich opiniach. W przypadku Brunehauta zdziwiona i zaskoczona jego smakiem nie byłam tylko ja. Glutenowcy przyznali, że nigdy nie poznaliby, że to piwo nie zawiera glutenu i piją je z największą przyjemnością. Zresztą walory smakowe tych piw docenili także jurorzy konkursów, bowiem Brunehaut Gluten free Bio Blond zdobył złoty medal w kategorii piw specjalnych na BIRA International Awards w 2011 oraz srebrny w tym samym roku na United States Open Beer Championships.

Żeby nie zostawiać Was w poczuciu, że w Polsce jest ciężko dostępne, pokopałam tu i ówdzie i okazuje się, że Brunehaut Bio Blond i Amber można kupić przez internet na www.smakpiwa.pl lub na www.piwabelgijskie.pl za 11,40 zł. Niestety tą całkiem dobrą jak na bezglutenowe piwa cenę psują koszty przesyłki, bo wynoszą aż 16 zł, co za butelkę daje 27,40zł. Tak, przyznaje, to dużo, ale Brunehaut Bio Blond jest tego warty.

 
Galeria
Komentarze

Copyright © 2012 GluNoMore
Projekt:
Realizacja: