Produkty
Tagi:
celiakiaglutenprodukty bezglutenowesklepy bezglutenowesklepy ze zdrową żywnościąwarszawa
Zobacz również:

Pierwsze wrażenia w podróży po Kaliforni. 

Ogólne
więcej
17.03.2015
Wiesz co zjesz

Restauracja na Placu Konstytucji obiecuje, że zjesz dobrze i świadomie. 

Restauracje
więcej

Bezglutenowy piernik autorstwa mojej mamy, więc najlepszy ;)

Przepisy
więcej
09.01.2015
Warsaw Potato

Warsaw Potato, czyli warszawski ziemniak na Nowym Świecie.

Restauracje
więcej

10.02.2014

Czeska kawa


Adres:
TopKaro
Producent: KÀVOVINY, Czechy
Cena: 8,90zł
Kupiono: Bemowo Zdrój, Warszawa
Waga: 140g (20 torebek)
 

Zakupy produktów spożywczych rzadko kiedy bywają ekscytujące, no chyba, że trafia się na produkt, któremu zabrakło polskiego opisu i nawet sprzedawca nie bardzo wie z czym mamy do czynienia.

Właśnie tak było w przypadku produktu, będącego gwiazdą tego wpisu. Niby to kawa, najważniejsze, że bez glutenu, ale do tego jeszcze ten topinambur....?

Tajemniczy produkt okazał się być substytutem kawy, otrzymanym z bulw słonecznika, zwanych też z języka francuskiego topinamburem.

Aby nie powtarzać tego co dostępne w Wikipedii, najważniejsze jest to, że ta bulwiasta roślina nie zawiera glutenu i jest bardzo korzystna przy innych schorzeniach. Skorzystać na niej mogą cukrzycy, ponieważ bulwy topinamburu pomagają normalizować poziom cukru we krwi.

Ponadto, topinambur zawiera błonnik i wiele składników antyoksydacyjnych, których działanie przeciwnowotworowe zostało potwierdzone badaniami. Domniema się także, że topinambur posiada właściwości zmiejszające stężenie laktozy, co byłoby korzystne dla osób cierpiących na nietolerancję tego cukru. Badania tego jak dotąd nie potwierdziły.

Wracając do czeskiego produktu, powiedzieć trzeba, że inaczej niżby się tego od kawy oczekiwało, ta pakowana jest w herbaciane torebki.

Zalewa się je wrzątkiem i zaparza przez 5 minut. Po tym czasie otrzymujemy ciemny, podobny do koloru kawy napar o lekko orzechowym zapachu. Smak jednak nie przypomina ani kawy zwyczajnej ani zbożowej. Jest dość neutralny i na tyle niecharakterystyczny, że nie wywołuje skrajnych wrażeń. Powiedziałabym raczej, że picie tej kawy to ciekawa odmiana od znanych nam napitków, choć oczekiwania są większe niż to co obiecuje opakowanie. Z czystej ciekawości i nadziei na lepsze zdrowie polecam. 

 

 
Galeria
Komentarze

Copyright © 2012 GluNoMore
Projekt:
Realizacja: