Ogólne
Tagi:
celiakiaglutenprodukty bezglutenowe
Zobacz również:

Pierwsze wrażenia w podróży po Kaliforni. 

Ogólne
więcej
17.03.2015
Wiesz co zjesz

Restauracja na Placu Konstytucji obiecuje, że zjesz dobrze i świadomie. 

Restauracje
więcej

Bezglutenowy piernik autorstwa mojej mamy, więc najlepszy ;)

Przepisy
więcej
09.01.2015
Warsaw Potato

Warsaw Potato, czyli warszawski ziemniak na Nowym Świecie.

Restauracje
więcej

20.03.2013

Bezglutenowa pizza przyszłości
Doniesienia na temat wprowadzenia do menu bezglutenowej pizzy w amerykańskiej sieci Domino's pizza zelektryzowały świat amerykańskich mediów. I miało to miejsce niemal rok temu, latem 2012 roku.

Jak podał USA TODAY, wprowadzenie przez Domino's pizza bezglutenowego wariantu, to strzał w dziesiątkę i jednocześnie wypełnienie ogromnej luki na rynku bezglutenowych produktów. W Stanach Zjednoczonych, według informacji z 2012 roku, prawie 8 % całej populacji stanowiły osoby, które z różnych przyczyn, nie tylko z powodu celiakii, przestrzegały bezglutenowej diety. Cena również nie była wywindowana, bo w stosunku do zwykłej pizzy, bezglutenowa kosztowała niemal 3 dolary więcej.

Niestety inaczej niż przepowiadały media, bezglutenowa pizza nie stała się hitem, lecz kitem. Dlaczego? O ile ciasto rzeczywiście wyrabiane było z bezglutenowych składników o tyle pieczona była już w piecu z pozostałymi, zwykłymi pizzami w związku z czym Domino's zastrzegła, że ich pizza nie jest przeznaczona dla osób z dużą nadwrażliwością na gluten, bo ten pojawić się jednak może.

I to rozjuszyło North American Society for the Study of Celiac Disease, które skomentowało poczynania Domino's jako nadużycie terminu "bezglutenowy" i nieprzestrzeganie norm przyjętych dla takich produktów, czyli przekraczanie pułapu 20 ppm.

Co w tym całym zamieszaniu jednak pozytywnego, to pewnien trend, który bez cienia wątpliwości można zaliczyć do pozytywnych. Producenci w końcu zauważyli potrzeby osób na diecie bezglutenowej i choć czasami trafiają kulą w płot, robią starania w celu wprowadzenia pożądanych produktów.

A skoro Domino's pizza to sieć globalna, jak wygląda to w Polsce? Czy mamy szansę choćby na tą pizzę ze wspólnego z glutenową pizzą pieca? Zapytanie oczywiście wysłałam i będę informować na bieżąco, czy przyjdzie nam zamówić kiedyś bezglutenową pizzę do domu. Chciałabym wierzyć, że tak.
Komentarze

Copyright © 2012 GluNoMore
Projekt:
Realizacja: