Ogólne
Tagi:
celiakiaglutenmąki bezglutenoweprodukty bezglutenowe
Zobacz również:

Pierwsze wrażenia w podróży po Kaliforni. 

Ogólne
więcej
17.03.2015
Wiesz co zjesz

Restauracja na Placu Konstytucji obiecuje, że zjesz dobrze i świadomie. 

Restauracje
więcej

Bezglutenowy piernik autorstwa mojej mamy, więc najlepszy ;)

Przepisy
więcej
09.01.2015
Warsaw Potato

Warsaw Potato, czyli warszawski ziemniak na Nowym Świecie.

Restauracje
więcej

15.03.2013

Bananowa celiakia
Co może mieć wspólnego banan z celiakią? Zdaje się, że oprócz braku glutenu nic. A jednak badania z 2012 roku przeprowadzone przez brazylijskich naukowców pod przewodnictwem Dr Renaty Puppin Zandonadi wykazały, że nie sam banan, lecz mąka z zielonych bananów może mieć szerokie zastosowanie w bezglutenowej diecie.

Za przedmiot badań posłużył przygotowany na bazie mąki z zielonych bananów makaron. Jego skład zawierał: mąkę z zielonych bananów (47%), białka jajek (31,5%), wodę (16,4%), gumę guar (2,5%) oraz gumę ksantanową (2,5%).

Jednocześnie przygotowany został zwykły pełnoziarnisty makaron, który miał posłużyć do testów porównawczych. Dwie grupy więc, składające się z 50 osób zdrowych i 25 osób z celiakią oceniało walory smakowe, estetyczne i użytkowe makaronu.

Grupa osób zdrowych, która porównywała oba rodzaje makaronu oceniła makaron z mąki z zielonych bananów jako lepszy niż ten pełnoziarnisty. Pozytywna ocena obu grup badawczych w oczach naukowców wynosi makaron z mąki z zielonych bananów do miana produktu uniwersalnego, który mógłby być spożywany nie tylko przez celiaków ale i ich rodziny.

Dodatkowymi walorami makaronu na bazie banana są wartości odżywcze, których produkty bezglutenowe są w dużej mierze pozbawione, a w zamian za gluten posiadają więcej tłuszczu. Ten makaron w 100g zawierał tylko 83 kcal, przy czym niemal 50% jego składu stanowiła skrobia odporna na trawienie. Jej zawartość w produktach ma o tyle duże znaczenie, że reguluje poziom cukru we krwi, ma niski indeks glikemiczny, zwiększa wchłanianie takich choćby składników mineralnych jak wapń, co pozostaje nie bez znaczenia dla osób na diecie bezglutenowej.

Ale zalet takiego makaronu jest więcej. Ponieważ bogaty jest w wyżej wymienioną skrobię, nie ulega on tak szybko rozkładowi w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu zostaje przedłużone uczucie sytości. Oprócz tego makaron jest również bardziej wydajny przez swoją zdolność wchłaniania wody, co oznacza, że w trakcie gotowania zwiększa swoją objętość podobnie jak zwykłe makarony.

Oczywiście makaron przygotowany z mąki z zielonych bananów to jeden tylko z przykładów szerokiego zastosowania tej mąki w kuchni, niemniej jednak wybrany został przez naukowców jako ten składnik dań, który najbardziej jest pożądany przez osoby na diecie bezglutenowej.

Jak na polskie realia brzmi to wszystko nieco jak science fiction i takie raczej ma przełożenie na naszą rzeczywistość. Pamiętać jednak trzeba, że od chwili ogłoszenia wyników tych badań minął ledwo rok, a to dość krótki czas jak na wprowadzenie takiego projektu w życie. Niemniej jednak trzeba mieć rękę na pulsie i liczyć na to, że i do naszych sklepów w przeważającej mierze zdominowanych przez makarony kukurydziane trafi niedługo produkt łudząco podobny do zwykłego makaronu, który pozostawi na nieco dłużej uczucie sytości.

 

Szczegóły przeprowadzonego badania tutaj.

 

 
Komentarze

Copyright © 2012 GluNoMore
Projekt:
Realizacja: