Ogólne
Tagi:
alkohole bezglutenoweceliakiaglutenpieczywo bezglutenowerestauracje bezglutenowesklepy bezglutenowesklepy ze zdrową żywnościąsłodycze bezglutenoweUSA
Zobacz również:
17.03.2015
Wiesz co zjesz

Restauracja na Placu Konstytucji obiecuje, że zjesz dobrze i świadomie. 

Restauracje
więcej

Bezglutenowy piernik autorstwa mojej mamy, więc najlepszy ;)

Przepisy
więcej
09.01.2015
Warsaw Potato

Warsaw Potato, czyli warszawski ziemniak na Nowym Świecie.

Restauracje
więcej

Relikt przeszłości, a może przysmak warty ponownego odkrycia?

Przepisy
więcej

21.03.2015

GluNoMore in USA
Wiele się slyszy o tym, jak jedzenie w Stanach Zjednoczonych jest podłe, niezdrowe, tuczące i przyczynia się do wielu chorób, w tym, najpopularniejszej na ziemskim globie - otyłości. Wszechobecne fast foody, junk foody, McDonald'sy, KFC, i inne sieci szybkich barów składają się na przekonanie o kuchni Stanów Zjednoczonych. Gdzie w tej wizji jest miejsce dla celiakii i wymaganej przy niej diety bezglutenowej?

Wybierając się w podróż po Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych dużo czasu poświęciłam na logistykę i zaopatrzenie się w produkty, których jak sądziłam tutaj może mi zabraknąć. W rzeczywistości okazało się to przysłowiowym "ciągnięciem drewna do lasu", bo w dziedzinie produktów bezglutenowych zdaje się, Ameryka radzi sobie bardzo dobrze. 

Zanim przejdę do opisania wrażeń z kilku sklepów, słów kilka o restauracjach. W Stanach Zjednoczonych podobnie jak w każdym innym kraju działa Stowarzyszenie - Celiac Support Association. Na ich stronie internetowej można znaleźć wiele przydatnych informacji, m.in. o tym, czym jest celiakia, jakie są z nią związane objawy, jak radzić sobie z pierwszymi krokami wprowadzając bezglutenową dietę oraz co dla mnie było przydatne - wyszukiwarkę bezglutenowych restauracji. W Stanach Zjednoczonych podobnie jak w Polsce znaleźć można restauracje, które posiadają certyfikat przekreślonego kłosa (odpowiednik Menu Bez Glutenu), na stronie csaceliacs.org takie restauracje można wyszukać wpisując interesujący nas zip code ale też ściągnąć aplikację na urządzenie mobilne, które będzie znajdować najbliższą naszej lokalizacji restaurację. Czy można ich znaleźć wiele? Mnóstwo i jeszcze więcej, ponieważ nawet restauracje nie posiadające takiego certyfikatu oferują bezglutenowe zamienniki glutenowych składników dań. Tutaj na pewno pojawią się pytania, czy jest to bezpieczne. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i też trudno byłoby zaręczać za wszystkie takie miejsca. Przyznać jednak trzeba, że w wielu z nich obsługa dobrze zna się na temacie i jeżeli instnieje zagrożenie tzw. cross contamination na pewno nas o tym poinformuje. Dieta bezglutenowa nie jest bowiem niczym tutaj szczególnym.....

Świadczy choćby o tym organizacja regałów w niektórych sklepach. Za specialty diet uznaje się produkty bezcukrowe, lub o obniżonej zawartości cukru.

Produkty bezglutenowe znaleźć można na wielu półkach sklepów jak i w wydzielonej alejce, a wybierać jest z czego....CDN

 

 

 
Galeria
Komentarze

Copyright © 2012 GluNoMore
Projekt:
Realizacja: